Monthly Math Challenge

March 2018 Math Challenge

These problems are labeled in order of increasing difficulty. Choose ONE problem that you think fits your grade and math ability and solve the problem. Explain your answer using words, pictures or numbers. Mom and Dad can help you. All solutions are due to Mrs. Lewis by: Friday, March 30th. Bring your completed Math Challenge to the office and place it in the box marked: MATH CHALLENGE. Students who successfully complete the challenge with the correct answer and a logical explanation of their mathematical thinking will receive a small prize.
Use the back of this page to solve your problem. Happy Problem Solving!!!


Problem A: A Cool Hundred
1. How many $10.00 bills do you need to make a hundred dollars?
2. How many $20.00 bills do you need to make a hundred dollars?
3. How many $5.00 bills do you need to make a hundred dollars?
4. Bonus: Can you make $100.00 out of $20 bills, $10 bills and $5 bills using at least one of each kind of bill? (Draw a picture to show which bills you used.)

Problem B: World’s Tallest Cake
How many feet high was the world’s tallest cake? Clue: The cake was divided into 15 layers. Each layer was 7 feet high.

Problem C: Migration
Spring is the time when many animals migrate to their northern homes. Gray whales travel from Baja, California, to the Bering Sea in Alaska to feed in the spring—a distance of 4,850 miles. Golden Plover birds migrate 1,500 miles farther than gray whales, going from Brazil to northern Canada. In one round trip, how far do Golden Plovers travel in all?

Problem D: Baby Brother Sam

Stacy's baby brother Sam takes lots of naps during the day. In one 24-hour period, Sam took 4 naps for:
• 3 hours, 25 minutes
• 4 hours, 2 minutes
• 2 hours, 58 minutes
• 4 hours, 11 minutes
How long was Sam awake?


Problem E: Campers' Cider
Clara made pressed cider with a group of campers for the evening festivities. They wanted the counselors to have one-quarter of the cider, so they split the cider into four equal parts and put one of them aside for the counselors. The campers had 4.2 gallons of cider to drink themselves.
Question 1: How much cider was squeezed from the apples in the first place? Question 2: A third of a bushel contains about 15 pounds of apples and makes about a gallon of cider. Approximately how many bushels and how many pounds of apples did Clara's campers use for the cider?


First Name ________________________ Last Name _______________________

Grade _____________ Teacher _______________________

Circle the problem you are solving: A B C D E

Solve your problem in the space below and be sure that you EXPLAIN your answer in numbers, words or pictures.

This Challenge is DUE in the office by March 30th. Have fun doing math!


March 2018 Super Challenger

First Name ________________________ Last Name _______________________

Grade _____________ Teacher _______________________

Solve your problem in the space below and be sure that you EXPLAIN your answer in numbers, words or pictures.

Super Challenge Problem Sharing Birthday Cake
Ian and his father share a birthday, so they always share a cake. When Ian was 6 years old, his father made an interesting proposal: "Since I'm 30 years old, and you're only 6, I should get 30/36 of the cake, and you should get 6/36, or 1/6 of the cake." Ian thought about the idea and said, "So, next year I would get 7/38 of the cake, right? His father answered, "Yes, that's the idea. Every year we can split it according to our ages."
How long will it be before Ian gets 1/4 of the cake? 1/3 of the cake? 1/2 of the cake?

This Challenge is DUE in the office by March 30th. Have fun doing math!

March 2018 Early Challenger

First Name ________________________ Last Name _______________________

Grade _____________ Teacher _______________________

This Early Challenger is for Kindergarteners and First Graders ONLY. Mom and Dad can help you. Explain your answer using words, pictures or numbers. All solutions are by: Friday, March 30th. Bring your completed Math Challenge to the office and place it in the box marked: MATH CHALLENGE. Students who successfully complete the challenge with the correct answer and a logical explanation of their mathematical thinking will receive a small prize.

How Much Food?

How many pounds of food will you eat in your lifetime?

Clue: An elephant weighs about 10,000 pounds. In your lifetime, you will eat the equivalent weight of 6 elephants.

Answer:


This Challenge is DUE in the office by March 30th. Have fun doing math!

PTSA logo